Zhodli sa na tom zahraničné tímy aj najvyšší predstavitelia Medzinárodnej biatlonovej únie, ktorí pricestovali na Horehronie. Viac ako 6 000 fanúšikov priamo v Osrblí sledovalo aj úspechy novej generácie domácich pretekárov.
Šampionát vo výrazne vynovenom areáli sledovali ľudia z celého sveta aj prostredníctvom priamych prenosov na webe IBU, no i televízneho vysielania RTVS, Českej televízie alebo ukrajinskej PBC. „Vidieť plné tribúny fanúšikov, plný štadión a k tomu výborné výsledky našich mládežníkov je fakt úžasné,“ povedal prezident Slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár. Aj divácku kulisu si pochvaľovali ľudia z IBU, pretože dobre vedia, že pritiahnuť ľudí na biatlon v lete je náročné, no Horehroniu sa to podarilo. A nie len to, fanúšikovia vytvorili skvelú atmosféru, nefandili len Slovákom a ocenili tiež fanzónu s bohatým programom. Banskobystrický región ukázal svetu ako má biatlon rád. Kolorit doplnili aj zahraniční fanúšikovia z Česka, Poľska či Ukrajiny. O podujatie bol aj záujem v médiách. V mediálnom centre pracovalo 27 novinárov zo šiestich krajín.
Rozdalo sa dvanásť sád medailí. Najúspešnejšou krajinou bola Ukrajina, ktorá získala až 11 cenných kovov. Presadili sa ale aj Slováci. Vychádzajúca hviezda Ema Kapustová patrila celý šampionát medzi juniorskú špičku. V superšprinte sa na svoje pomery výraznejšie odstrelila štyrmi chybami v ľahu, a tak skončila štvrtá, čo bolo pre ňu sklamaním. No vynahradila si to v šprinte, keď minula len raz a veľmi jej sadla aj dlhšia dvojkilometrová trať. Skončila strieborná s výbornou východiskovou pozíciou pred stíhačkou. V nej sa dvakrát dostala do vedenia, ale napokon ju suverénna Bulharka Lora Christovová v cieľovej rovinke zdolala.
20-ročná Slovenská pretekárka ale potvrdila svoju mentálnu vyspelosť a dokázala presne páliť stojky v rozhodujúcich okamihoch. Na šampionáte neminula ani raz v stoji. „Mala som tú motiváciu aj vidinu prvého miesta, že to je blízko, no mala som už "naložené". Človek chce, ale nejde to. Myslím, že ako letná príprava na zimu to boli výborné MS. Ešte máme na čom pracovať. Ukázalo to, že bežecká forma ide dobrým smerom. Je tam trochu zlepšenia v tej dynamike, aj keď to ešte nie je ono,“ vravela novinárom s druhým striebrom na krku.
Blízko k medaile bol aj Jakub Borguľa, ktorý sa v prvých dvoch disciplínach odpálil na strelnici, ale v stíhačke sa dokázal po skvelom behu aj troch nulách posunúť zo 17. priečky až na tretiu, ale na rozdiel od Emy poslednú položku spackal. Minul záverečné tri rany a vo finiši mu i došli sily, a tak bral „až“ piatu priečku. Vychutnal si ale kvetinový ceremoniál pre šesticu najlepších.
Okrem našich dvoch medailistov aj zo zimných mládežníckych šampionátov sa v dobrom svetle ukázali aj ďalšie naše nádeje do budúcnosti - ôsmy Martin Cienik, rovnako Kristína Makovínyová a do najlepšej desiatky sa podarilo nakuknúť aj 16-ročnej Michaele Strakovej. Zvyšok slovenského tímu mal väčšie problémy vysporiadať sa s tlakom domáceho publika, no získal obrovské skúsenosti do budúcnosti.
Medzi mužmi získali tituly Rastorgujevs, Claude a Lesiuk
Ani jednému mužovi sa nepodarilo získať viac ako jedno zlato. Aj to svedčí o vyrovnanosti, ktorú sme mohli počas šampionátu sledovať v mužskej kategórii. Prvé zlato, zo superšprintu, získal Andrejs Rastorgujevs z Lotyšska. Práve on sa dá označiť za najlepšieho muža na osrblianskom šampionáte. Rastorgujevs vo finále superšprintu predviedol skvelú streľbu, na štyroch položkách zapísal len jednu chybu. K tomu pridal aj rýchly beh. Lotyš bol aj súčasťou najkontroverznejšieho momentu MS. A to v šprinte, kde najskôr skončil na striebornej pozícii. Lenže nebezpečne zaobchádzal so zbraňou, respektíve zle si ju nasadil pri opúšťaní streleckej pozície a následne bol diskvalifikovaný. Pri svojom poslednom štarte na MS, v masáku, mu medaila ušla o 14 sekúnd a bol štvrtý. Tentokrát mu odišla strelecká forma, keďže v trestnom kole sa ukázal päťkrát.
S titulom majstra sveta odišiel z Osrblia tiež Florent Claude. Bývalý francúzsky reprezentant momentálne súťažiaci za Belgicko prežil najžiarivejší moment na tohtoročných MS v letnom biatlone v šprinte. Bola to zásluha hlavne jeho streľby, keďže v týchto pretekoch zostrelil všetky terčíky. V hromadnom štarte získal titul majstra sveta Ukrajinec Taras Lesiuk, čo bolo vôbec najväčšie prekvapenie v mužskej časti. Lesiuk v Osrblí štartoval len v dvoch disciplínach, možnosť štartovať v masáku si vyjazdil 12. miestom v šprinte. No v masáku ako jediný trafil všetky terče a zvíťazil.
Davidová bola mierne v tieni Tomingasovej, Estónka mala tri medaily
Najznámejšie meno na šampionáte v letnom biatlone v Osrblí mala Češka Markéta Davidová. Jej súčet úspechov nielen na snehu, ale aj v letnom biatlone, je poriadne dlhý. Lenže Markéta sa v Osrblí dlhšie hľadala na strelnici. Vo finále superšprintu chybovala už trikrát na úvodnej položke, v klasickom šprinte nezatvorila päť terčíkov. V oboch prípadoch skončila v Top 10, v superšprinte bola deviata, v šprinte ôsma. No domov nakoniec odišla s titulom majsterky sveta. V záverečnej disciplíne totiž našla potrebnú pohodu na strelnici, síce v masáku netrafila hneď prvý terčík na prvej položke. Potom však skolila ďalších 19 a súperky nemali žiadnu šancu. Davidová získala titul na MS v letnom biatlone po prvýkrát od roku 2020.
Najúspešnejšou biatlonistkou medzi ženami bola Tuuli Tomingasová z Estónska. Pri všetkých troch štartoch na MS v Osrblí získala medailu. V superšprinte a masáku brala striebornú, titul majsterky sveta získala v rýchlostných pretekoch. Tomingasová bola spomedzi všetkých žien najlepšou bežkyňou. Vo všetkých troch pretekoch zaznamenala najrýchlejšie bežecké časy. Zlato z Osrblia si odniesla aj Nemka Marion Wiesensarterová. Vyhrala hneď úvodný superšprint. Najúspešnejšou pretekárkou celého šampionátu bola Bulharka Lora Christovová, ktorá získala všetky tri zlaté medaily medzi juniorkami.